Zajímavosti

Traktor ZETOR 1245 - zajímavý tovární prototyp

Nedávno jsem u kamaráda viděl velmi zajímavý prototyp malého traktoru ZETOR 1245 a rád Vám ho přiblížím v pár fotografiích. Traktůrek by měl být vyroben snad v roce 1989 v počtu pěti kusů.Je opravdu velmi pěkný a je to dokonalá kopie velkých traktorů ZETOR, tak jak je všichni známe. Tleskám!

JAWA obojživelník – prototyp a možná unikát

Podařilo se mi nafotit pár snímků zajímavého prototypu obojživelného vozítka Jawa, které se snad mělo vyrábět pro naši armádu a mělo být shazováno z letadel jako podpůrné vozítko pro pozemní speciální jednotky. Projekt se neosvědčil a vozítka se nezačala vyrábět.

KAREX 760 – dvouválec boxer ČZ – KAREL ŠKODA

Rád bych Vám všem přiblížil dalšího z velmi šikovných konstruktérů motocyklů nejenom na sprint, a to pana Karla Škodu z Jaroměře a jeho populární a jedinečné motocykly KAREX, které se zdařile rodí v jeho šikovných rukou.

Kawašimi 1300 – dvoutaktní tříválec do V – JIŘÍ KAŠPAR

S velkou radostí a ctí Vám všem mohu přiblížit jednu z úžasných prací pana Jiřího Kašpara z Holic, a to jeho legendární dvoutaktní tříválec do V , kterým stvořil skvěle fungující tříválcový motor na sprint motocyklů. Jiří Kašpar z Holic je známý jako pilot prvního stroje Kawašimi s leteckým motorem Walter.

Legendární dvou motor ČZ IVK 760 – Ing. VÁCLAV KLICH

Mám to štěstí a znám velmi zajímavého člověka pana Ing. Klicha s jehož prací Vás mohu v krátkosti seznámit pár dobovými snímky. Byl vždy velký nadšenec a konstruktér zajímavých motocyklů na sprint, převážně s dvěma motory. Byly to dva motory trabant, a to za sebou i vedle sebe.

Sběratelská karta číslo 1352 s motivem našeho muzea

Jako další z nabídky sběratelských předmětů jsme využily možnosti zhotovení sběratelské karty Klubu českých turistů, která je plastová, oboustranná, v rozměrech obvyklé platební karty. Opět nám slouží jako připomenutí zážitků z cest po zajímavých míst naší republiky.

Unikát IZ 1000 – řadový dvoutaktní čtyřválec ČZ

Rád bych vám všem přiblížil patrně jeden z nejzajímavějších motocyklů, potažmo motorů, které u nás kdy byly netovárně vyrobeny. Jde o dvoutaktní řadový čtyřválec vzduchem chlazený o objemu 1000 ccm. Tento čtyřválec jezdil původně v sajdkárkrosu a poté byl stvořen onen modrý unikát, který jeho majitel nazval IZ 1000.

Zajímavý projekt ČZ – Cagiva Roadster 200

Pokusy o vývoj čtyřdobých motocyklů značky ČZ a jejich uvedení do sériové výroby začaly v sedmdesátých letech 20. století a končily v polovině let devadesátých. Přesto v průběhu dvaceti let vznikla celá řada zajímavých motocyklů. Vývoj prototypů byl ukončen v období, kdy vznikla společnost ČZ – Cagiva a.s.

ČZ 180 Roland cestovní enduro ze Slovenska

Rád bych představil zajímavý slovenský projekt ČZ 180 Roland, myslím, že je to stroj zvláštní a jeho krásu nebo ošklivost posuďte sami. Tato motorka je v dochovaném stavu s platnými doklady. Přikládám aktuální fotografie a technická data uvedená v TP Pro úplnost uvádím údaje z knihy Historie motocyklů ČZ autorů Aloise a Ondřeje Pavlůskových, kde je také zmínka o tomto nepočetném typu.